Letní tábor mládeže

publicita

Projekt:

Projekt Letní tábor pro mládež je jedním z prvních projektů, který vznikl hned po založení EUREGIA EGRENSIS. Mládež od 11-ti do 14-ti let z bavorské, sasko-duryňské a české části EUREGIA EGRENSIS prožije společný týden v době letních prázdnin.

Od roku 1992 se letní tábor pro mládež organizuje střídavě v jedné ze tří částí EUREGIA EGRENSIS.

Význam projektu:

Právě u mladých lidí je důležité, aby si vybudovali osobní a přátelské kontakty v oblasti EUREGIA EGRENSIS. Zkušenosti ukazují, že tyto kontakty jsou často základem celoživotního přátelství. Proto je tento projekt pro budoucnost dobrého sousedského spolužití v zemích Bavorsko - Sasko/Duryňsko - Čechy obzvláště důležitý.

Organizační příprava:

Pracovní sdružení EUREGIA EGRENSIS se po roce střídají v organizaci a v koordinaci letního tábora pro mládež a většinou při tom spolupracují s mládežnickými spolky nebo organizacemi.

Každé pracovní sdružení se stará o účastníky ze své oblasti, to znamená, že shromažďuje přihlášky, vyřizuje pojištění a organizuje příjezd na místo konání tábora. Zrovna tak si zajistí dva pedagogické pracovníky jako vedoucí mládeže v letním táboře.

Podmínky účasti:

Každý zájemce ve věku od 11-ti do 14-ti let, který bydlí v oblasti EUREGIA EGRENSIS, má možnost se letního tábora zúčastnit. Nahlásit se je nutno zpravidla na začátku léta. Přednost mají děti z členských obcí Euregia Egrensis.

Zájemci obdrží podklady a informace u EUREGIA EGRENSIS (pracovní sdružení Čechy), popř. u ostatních pracovních sdružení. Vybírá se poplatek v hodnotě 1500,- až 1800,- Kč.

Místa konání v jednotlivých ročnících:

1992 - Bad Brambach (Sasko)

1993 - Wunsiedel (Bavorsko)

1994 - přehradní nádrž Jesenice u Chebu (Čechy)

1995 - Johanngeorgenstadt (Sasko)

1996 - Marktredwitz (Bavorsko)

1997 - Wellsdorf u Greiz (Durynsko)

1998 - Haidenaab (Bavorsko)

1999 - Stříbrná u Kraslic (Čechy)

2000 - Netzschkau (Sasko)

2001 - Mitterteich (Bavorsko)

2002 - Boží Dar (Čechy)

2003 - Grünheide (Sasko)

2004 - Teuschnitz (Bavorsko)

2005 - Kiez am Filzteich (Sasko)

2006 - Sorkov u Libé (Čechy)

2007 - Hrad Trausnitz (Bavorsko)

2008 - Plothen bei Schleiz

2009 - Březová u Karlových Varů

2010 - Wirsberg (Landkreis Kulmbach)

2011 - Alte Feurwache (Plauen)

2012 - Doubrava u Aše

2013 - Falkenberg-Tannenlohe (Landkreis Tirschenreuth)

2014 - Johanngeorgenstadt (Erzgebirgskreis)

2015 - Plauen

2016 - Selb-Plößberg (okres Wunsiedel)

2017 - Wellsdorf (okres Greiz)

2018 - Bublava

2019 - Hrad Trausnitz

2020 - Schullandheim "Am Schäferstein" (Limbach, Vogtlandkreis)

2021 - Boží Dar (realizováno v rámci projektu Společné setkání dětí 2021 (reg. č. 0667-CZ-27.07.2020), který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozovoj)

2022 - Falkenberg - Tannenlohe (Landkreis Tirschenreuth)

2023 - Haus Silberbach - Ortsteil Selb (Landkreis Wunsiedel)

publicita

Mnohé letní tábory byly kofinancovány z prostředků EU a Česko-německého fondu budoucnosti.

Přínos projektu:

Na základě ankety lze říci, že letní tábor je mládeží hodnocen velice pozitivně a že zůstává pozitivně a trvale ve vzpomínkách účastníků. Dvě třetiny přátelství, která byla na letním táboře navázána, stále ještě existují, nejčastější formou dalších kontaktů je dopisování, oblíbené jsou i telefonní rozhovory nebo příležitostné návštěvy u kamaráda nebo kamarádky. Celkově potvrzuje tato anketa EUREGIA EGRENSIS, že letní tábor je u mládeže velmi oblíben a jeho realizace přispívá k lepšímu poznání obyvatel v Bavorsku, Sasku/Duryňsku a v Čechách.

Aktivity:

EUREGIO V letním táboře mládeže jsou nabízeny nejrozličnější aktivity: Na programu jsou sportovní, kulturní a další zajímavé akce, mimo jiné také prohlídky měst a zajímavých míst (např. Čertova jeskyně - Teufelshöhle, Důl na stříbro - Silberbergwerk, Motýlí farma - Schmetterlingsfarm, thermální lázně - Thermalbad), společné večery u táboráků, diskotéky, koupání, horolezectví a další činnosti v přírodě i v místnosti. Samozřejmě zůstává i dostatek času na vzájemné poznání a odpočinek.

Od roku 2006 byla zahájena  Jazyková ofenzíva u Letního tábora mládeže. Jazykoví animátoři z TANDEMu přiblížili dětem hravou formou český a německý jazyk.