Stanovy
STANOVY
Regionální sdružení obcí a měst Euregio Egrensis,
zájmové sdružení právnických osob
I. Základní ustanovení
1. Založení zájmového sdružení právnických osob
1.1Regionální sdružení obcí a měst Euregio Egrensis, zájmové sdružení právnických osob (dále jen „Sdružení“) bylo založeno dne 1. února 1993. Sdružení je dobrovolným sdružením obcí a měst nebo jejich sdružení na území vymezeném okresy Chebska, Karlovarska, Sokolovska a Tachovska (dále jen „region Egrensis“). Spolupráce Sdružení se sdružením Euregio Egrensis Bavorska a Saska, včetně následných aktivit společného sdružení, je naplněním usnesení Evropského parlamentu a také Česko-německé smlouvy ze dne 27. února 1992.
1.2 Sdružení je zapsáno ve spolkovém rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni, pod spisovou značkou L 6907.
1.3 Identifikační číslo sdružení je: 477 22 266.
1.4 Sdružení je založeno na dobu neurčitou.
2 Název a sídlo Sdružení
2.1 Sdružení vystupuje pod názvem: Regionální sdružení obcí a měst Euregio Egrensis
2.2 Sídlem Sdružení jsou Karlovy Vary. Adresu sídla určí prezídium Sdružení.
3 Orgány Sdružení
3.1 Orgány Sdružení jsou:
3.1.1 Valná hromada
3.1.2 Prezídium
3.1.3 Prezident a 1. Viceprezident
3.1.4 Sekretář
3.1.5 Kontrolní a revizní komise
4 Cíle činnosti Sdružení
4.1 Cílem Sdružení je všestranně působit ve prospěch prohloubení a rozvíjení přátelských vztahů nejen v rámci západočeského regionu, ale také mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. K naplnění tohoto cíle se Sdružení zaměřuje především na iniciování a podporu všech forem spolupráce mezi městy, obcemi, institucemi, organizacemi i jednotlivci v příhraničním regionu trojmezí Čech, Bavorska a Saska/Durynska.
5 Předmět činnost Sdružení
5.1 Předmětem činnosti Sdružení je zejména činnost spočívající v doporučování námětů ke spolupráci, koordinace a podpora takové spolupráce, a to zejména v oblasti cestovního ruchu, lázeňství a turismu, hospodářství, dopravy a trhu práce, životního prostředí a zemědělství, vzdělávání, kultury a sportu, případně dalších oblastech, která směřuje k rozvoji regionu Egrensis a lze je vzájemně využívat partnerskými stranami.
Pro účely realizace předmětu činnosti a naplňování hlavních cílů Sdružení, může Sdružení vytvářet regionální struktury.
II. Členství ve Sdružení
6 Členové Sdružení
6.1 Členem Sdružení se mohou stát tyto právnické osoby: kraje, města, obce, sdružení či svazek měst a obcí nebo komory (hospodářská, agrární) z regionu Egrensis.
6.2 Prezídium vede seznam členů Sdružení, který je dostupný na webových stránkách Sdružení.
6.3 Členství ve Sdružení nelze převést na jinou osobu.
7 Vznik členství člena Sdružení
7.1 O přijetí žadatele o členství rozhoduje prezídium Sdružení na základě písemné přihlášky žadatele, ve které žadatel prohlásí, že přistupuje ke stanovám Sdružení. Členství vzniká rozhodnutím prezídia Sdružení o přijetí žadatele o členství za člena Sdružení. Prezídium Sdružení může odmítnout přijetí žadatele o členství, a to zejména pokud nesplňuje žadatel podmínky pro členství ve Sdružení, či z jiných důvodů, kdy na přijetí člena do Sdružení není právní nárok.
8 Zánik účasti člena Sdružení
8.1 Účast člena ve Sdružení zaniká:
8.1.1 zánikem právnické osoby, která je členem Sdružení;
8.1.2 vystoupením ze Sdružení;
8.1.3 vyloučením člena Sdružení;
8.1.4 zrušením Sdružení.
8.2 Vystoupit ze Sdružení lze na základě písemné výpovědi člena Sdružení adresované prezídiu Sdružení. V takovém případě končí členství člena Sdružení k 31. 12. následujícího kalendářního roku po roce, v jakém byla písemná výpověď ze Sdružení doručena prezídiu Sdružení. Prezídium Sdružení písemnou výpověď potvrdí a protokolárně zaznamená.
8.3 O vyloučení člena Sdružení rozhoduje v prvním stupni prezídium Sdružení většinou všech hlasů členů prezídia Sdružení. Písemný návrh na vyloučení člena Sdružení, který musí obsahovat popis skutečností a důvodů proč je vyloučení navrhováno, může předložit prezídiu Sdružení jakýkoliv člen Sdružení, člen prezídia Sdružení nebo kontrolní a revizní komise Sdružení. Proti rozhodnutí o vyloučení se může vyloučený člen Sdružení odvolat k valné hromadě Sdružení, a to do 15 dnů od doručení písemného rozhodnutí o jeho vyloučení. Odvolání má odkladný účinek. Valná hromada rozhoduje s konečnou platností o vyloučení člena Sdružení 2/3 většinou všech členů Sdružení. V takovém případě končí členství vyloučeného člena dnem rozhodnutí valné hromady Sdružení o vyloučení. Příslušný orgán Sdružení může rozhodnout o vyloučení řádného člena sdružení, jestliže:
8.3.1 člen Sdružení nezaplatil roční členský příspěvek ani po výzvě prezídia Sdružení v dodatečně stanovené lhůtě;
8.3.2 člen sdružení zvlášť závažným způsobem porušuje svoje členské povinnosti, stanovy Sdružení nebo poškozuje dobré jméno Sdružení, přestože byl na porušování svých povinností a na možnost vyloučení ze Sdružení písemně upozorněn prezídiem Sdružení.
8.4 Po dobu trvání Sdružení ani v případě jeho zániku nebo v případě zániku členství člena Sdružení vystoupením, vyloučením či zánikem člena není člen Sdružení oprávněn požadovat vrácení svých ročních členských příspěvků.
8.5 Vyloučený člen Sdružení nebo člen Sdružení u kterého došlo k zániku členství ve Sdružení jeho vystoupením či zánikem daného člena, nemá právo na vypořádací podíl.
9 Práva a povinnosti členů Sdružení
9.1 Člen Sdružení má právo účastnit se činnosti Sdružení, být o činnosti Sdružení informován, předkládat návrhy a podněty k činnosti orgánů Sdružení.
9.2 Člen Sdružení má právo prostřednictvím svých zástupců volit orgány Sdružení, své zástupce k volbě do orgánů Sdružení navrhnout, vyjadřovat se k připravovaným akcím, projektům nebo programům Sdružení.
9.3 Člen Sdružení má právo podílet se na výhodách plynoucích z členství ve Sdružení.
9.4 Člen Sdružení má právo podílet se na rozhodování ve Sdružení, a to v rámci jeho účasti na valné hromadě Sdružení.
9.5 Člen sdružení má právo účastnit se valné hromady, hlasovat na ní, požadovat na ní vysvětlení a uplatňovat návrhy.
9.6 Člen sdružení má právo být informován o pořadu jednání valné hromady a právo obdržet od prezídia Sdružení kopii zápisu z jednání valné hromady, a to do 30 dnů ode dne jejího konání.
9.7 Skupina členů Sdružení mající v součtu alespoň 25 % hlasů na valné hromadě může požádat prezídium Sdružení o svolání valné hromady k projednání jimi navržených záležitostí.
9.8 Každý člen Sdružení má právo požádat prezídium Sdružení, aby zařadilo jeho návrh na pořad jednání valné hromady.
9.9 Každý člen Sdružení je povinen hradit včas roční členský příspěvek. Roční členský příspěvek jsou členové povinni zaplatit ve výši a v termínu dle rozhodnutí valné hromady Sdružení na daný rok. Je-li člen Sdružení v prodlení se zaplacením příspěvku, vyzve ho prezídium Sdružení ke splnění povinnosti v dodatečné třicetidenní lhůtě, která začíná běžet od doručení písemné výzvy prezídia Sdružení. Pokud člen Sdružení nezaplatí dlužný příspěvek ani v dodatečně poskytnuté lhůtě, může být ze Sdružení vyloučen.
9.10 Povinností člena Sdružení je dodržovat stanovy Sdružení, působit a přispívat k uskutečňování cílů Sdružení.
9.11 Každý člen Sdružení je povinen v rámci dobrovolně přijatých závazků spolupracovat na uskutečňování dohodnutých prací, postupů a opatření k dosažení cílů Sdružení. Každý člen je povinen plnit přijaté úkoly a tyto v zájmu Sdružení a plnění jeho cílů hájit a prosazovat v zastupitelstvech samospráv nebo jiných příslušných rozhodovacích orgánech komor (hospodářských, agrárních).
III. Valná hromada
10. Postavení a působnost valné hromady
10.1 Valná hromada je nejvyšším orgánem Sdružení. Členem valné hromady je každý člen Sdružení. Valná hromada není veřejnosti přístupná. Prezident a 1. viceprezident Sdružení, ostatní členové prezídia Sdružení, členové kontrolní a revizní komise Sdružení, sekretář Sdružení mají právo účasti na valné hromadě.
10.2 Do působnosti valné hromady patří:
10.2.1 Volba a odvolávání prezidenta a 1. viceprezidenta Sdružení, viceprezidentů Sdružení, členů prezídia Sdružení a členů kontrolní a revizní komise Sdružení;
10.2.2 stanovení počtu členů prezídia Sdružení na nadcházející funkční období;
10.2.3 projednání a schválení zprávy o činnosti prezídia Sdružení;
10.2.4 schvalování změn stanov a jednacího a volebního řádu valné hromady;
10.2.5 rozhodování o odvolání proti vyloučení člena Sdružení;
10.2.6 rozhodování o zrušení Sdružení;
10.2.7 schvalování ročního rozboru hospodaření Sdružení, jeho ročního vyúčtování a výroční zprávy;
10.2.8 schvalování rozpočtu (finančního plánu) na daný kalendářní rok;
10.2.9 schvalování koncepce činnosti Sdružení a organizačních dokumentů;
10.2.10 schvalování plánu činnosti kontrolní a revizní komise Sdružení na daný rok;
10.2.11 schvalování výše ročního členského příspěvku a termínu jeho úhrady na daný rok;
10.2.12 rozhodnutí o platbě mimořádného příplatku k ročnímu členskému příspěvku ke krytí případné ztráty hospodaření a určení jeho výše a splatnosti;
10.2.13 rozhodnutí o založení a vstupu Sdružení do regionálních i nadregionálních struktur,
10.2.14 další otázky, které do působnosti valné hromady svěřují na jiných místech tyto stanovy.
11. Rozhodování valné hromady
11.1 Valná hromada je schopna se usnášet, jsou-li přítomni členové Sdružení mající celkem alespoň ½ (jednu polovinu) všech hlasů členů Sdružení. V případě, že 15 min po plánovaném zahájení není na valné hromadě přítomni členové Sdružení mající alespoň ½ (jedna polovina) všech hlasů členů Sdružení, je valná hromada usnášeníschopná, pokud jsou přítomni členové Sdružení mající alespoň 30% všech hlasů členů Sdružení.
11.2 Počet hlasů člena Sdružení na valné hromadě pro daný rok se vypočte vždy z údajů ke dni 01. 01. předcházejícího roku, a to dle údajů Českého statistického úřadu, kdy členu náleží 1 hlas za každý i započatý jeden tisíc registrovaných obyvatel. U vyššího samosprávného celku – kraje – bude výpočet stanoven ze zbytkové části obyvatel, kteří nejsou obyvateli samosprávných členských celků předmětného kraje. V případě člena Sdružení komory (hospodářská, agrární) je počet hlasů stanoven na 34.
11.3 Valná hromada rozhoduje o všech otázkách nadpoloviční většinou všech přítomných hlasů členů Sdružení, s výjimkou níže uvedených otázkách, kde je třeba souhlas 2/3 všech hlasů členů Sdružení:
11.3.1 zrušení Sdružení,
11.3.2 změna stanov Sdružení,
11.3.3 vyloučení člena Sdružení.
11.4 Valná hromada může přijímat rozhodnutí i mimo své zasedání. V takovém případě může kterýkoli člen Sdružení předložit prezídiu Sdružení písemný návrh usnesení valné hromady. Prezídium Sdružení rozešle tento návrh všem členům Sdružení k vyjádření, a to písemně i formou e-mailu, s oznámením, že pokud prezídiu Sdružení do 15 dnů od doručení e-mailu nedoručí svůj písemný souhlas s tímto návrhem, a to buď elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem nebo písemně, platí, že s návrhem nesouhlasí. Rozhodnutí je přijato, pokud s ním vysloví souhlas nadpoloviční většina všech členů Sdružení, pokud není třeba ohledně předmětné otázky k souhlasu vyššího kvora dle těchto stanov Sdružení. Mimo zasedání valné hromady nelze přijímat rozhodnutí o změně stanov a o zrušení Sdružení.
12. Svolání valné hromady
12.1 Valná hromada se koná nejméně 2x ročně. Valná hromada musí být svolána tak, aby se konala nejpozději do 6 měsíců od konání předchozí valné hromady. Valnou hromadu svolává prezídium Sdružení. Pokud prezídium Sdružení nesvolá valnou hromadu v termínech dle stanov, nebo je-li prezídium Sdružení nezpůsobilé jednání, svolá valnou hromadu prezident Sdružení nebo 1. viceprezident Sdružení.
12.2 V případě voleb do orgánů Sdružení je prezídium Sdružení povinno nejméně 14 dnů předem vyzvat členy Sdružení k předložení návrhů na kandidáty.
12.3 Valná hromada je svolána písemnou pozvánkou, která musí být zaslána všem členům Sdružení, a to prostřednictvím datové schránky nebo emailu uvedeného v seznamu členů a nejméně 14 dnů před konáním valné hromady. Jestliže není možné zaslat pozvánku prostřednictvím datové schránky nebo na email uvedený v seznamu členů Sdružení, může být pozvánka zaslána doporučeným dopisem prostřednictvím provozovatele poštovních služeb.
12.4 Pozvánka na valnou hromadu musí obsahovat:
12.4.1 název a sídlo Sdružení;
12.4.2 místo, datum a hodinu konání valné hromady;
12.4.3 informace k možnosti účasti na valné hromadě za použití prostředků vzdálené komunikace;
12.4.4 program jednání valné hromady;
12.4.5 podkladové materiály k těm bodům programu jednání, k nimž bude přijímáno usnesení a podklady k volbám členů orgánů Sdružení.
12.5 Prezídium Sdružení je povinno svolat valnou hromadu, požádají-li o to skupina členů Sdružení mající v součtu alespoň 25 % hlasů nebo požádá-li o to kontrolní a revizní komise Sdružení. Prezídium Sdružení svolá valnou hromadu tak, aby se konala nejpozději do 14 dnů ode dne obdržení žádosti o její svolání. Pokud se žádost o svolání valné hromady týká voleb do orgánů Sdružení, svolá prezídium Sdružení valnou hromadu nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy mu došla žádost o její svolání a zároveň v souladu s odst. 12.3 stanov Sdružení. Nesvolá-li prezídium Sdružení valnou hromadu ve lhůtách výše uvedených, musí být žádost o svolání předána prezidentovi nebo 1. viceprezidentovi Sdružení. V případě, že valnou hromadu ve lhůtách výše uvedených nesvolá ani prezident nebo 1. viceprezident Sdružení, má právo ji svolat skupina členů Sdružení nebo orgán Sdružení, která/ý o svolání požádala.
13. Jednání valné hromady
13.1 Jednání valné hromady řídí prezident Sdružení, v případě jeho nepřítomnosti 1. viceprezident Sdružení nebo jiný pověřený člen prezídia Sdružení, případně osoba, na které se valná hromada usnese. Valná hromada jedná podle předem stanoveného programu jednání a projednává pouze záležitosti, které byly uvedeny v pozvánce. Záležitost, která nebyla zařazena do navrhovaného programu jednání valné hromady, lze zařadit jen za účasti a se souhlasem všech členů Sdružení.
13.2 Valná hromada může vydat jednací a volební řád, který upraví náležitosti účasti členů Sdružení na valné hromadě Sdružení, jednání valné hromady Sdružení, způsob uplatňování práv člena Sdružení na valné hromadě, hlasování na valné hromadě.
13.3 O průběhu valné hromady se sepisuje zápis, který obsahuje následující údaje
13.3.1 název a sídlo Sdružení;
13.3.2 místo a dobu konání valné hromady;
13.3.3 jméno předsedy valné hromady, zapisovatele, ověřovatelů zápisu a osob pověřených sčítáním hlasů;
13.3.4 popis projednání jednotlivých bodů programu valné hromady;
13.3.5 rozhodnutí valné hromady s uvedením výsledku hlasování;
13.3.6 listinu přítomných členů na valné hromadě.
13.4 Prezídium Sdružení zabezpečuje vyhotovení zápisu o valné hromadě do 30 dnů od jejího ukončení. Zápis podepisuje zapisovatel, předseda valné hromady a dva zvolení ověřovatelé zápisu. Zápis spolu s pozvánkami a seznamem přítomných členů se uchovává v archivu Sdružení po celou dobu jeho trvání. Každý člen obdrží kopii zápisu z valné hromady.
13.5 Členové Sdružení se mohou jednání valné hromady účastnit, a to prostřednictvím svých statutárních zástupců (za každého člena Sdružení jedná na valné hromadě pouze jeden zástupce nebo jeden zmocněnec daného člena Sdružení) či jejich zmocněnců osobně (na základě písemné plné moci) na místě či za použití některého z prostředků vzdálené komunikace, pokud bude umožňovat jejich řádnou identifikaci. Členové se mohou účastnit zasedání valné hromady prostřednictvím videokonference, bude-li to technika v místě konání zasedání valné hromady umožňovat. Prezídium Sdružení či jiný orgán oprávněný svolat valnou hromadu dle těchto stanov bude informovat členy, zdali bude pro zasedání využita videokonference, v pozvánce na valnou hromadu.
13.6 Valná hromada se může konat i výhradně za použití prostředků vzdálené komunikace, jestliže ze závažných důvodů není možné umožnit osobní přítomnost členů Sdružení na jednání valné hromady.
13.7 V případě, že se člen Sdružení účastní valné hromady za použití prostředků vzdálené komunikace, posuzuje se usnášeníschopnost valné hromady obdobně jako v případě osobní účasti na jednání valné hromady. Členové Sdružení účastnící se jednání valné hromady za použití prostředků vzdálené komunikace se pro tyto účely považují za přítomné.
14. Náhradní valná hromada
14.1 Není-li valná hromada usnášeníschopná dle odst. 11.1 stanov Sdružení je prezídium Sdružení povinno svolat do 60 dnů náhradní valnou hromadu, která jedná podle stejného programu.
IV. Prezídium
15 Postavení a působnost prezídia
15.1 Prezídium je výkonným orgánem Sdružení, který zajišťuje jeho řízení mezi zasedáními valné hromady. Členové prezídia jsou za výkon svých funkcí odpovědni valné hromadě.
15.2 Prezídium se při své činnosti řídí zásadami a pokyny schválenými valnou hromadou.
15.3 Do působnosti prezídia patří zejména:
15.3.1 svolávat valnou hromadu;
15.3.2 zajišťovat strategické řízení Sdružení;
15.3.3 projednávat a předkládat valné hromadě zejména:
15.3.3.1 návrhy na změnu stanov,
15.3.3.2 roční rozbor hospodaření Sdružení, jeho ročního vyúčtování a výroční zprávy;
15.3.3.3 návrh koncepce činnosti Sdružení,
15.3.3.4 návrh rozpočtu (finančního plánu) na kalendářní rok,
15.3.3.5 návrh na zrušení sdružení,
15.3.3.6 návrh na výši ročního příspěvku,
15.3.3.7 návrh člena Sdružení na zařazení jeho záležitostí na pořad jednání valné hromady;
15.3.3.8 příslušné koncepční, personální a jiné návrhy a materiály pro jednání valné hromady,
15.3.4 vykonávat usnesení valné hromady;
15.3.5 rozhodovat o vyloučení člena Sdružení;
15.3.6 rozhodovat o přijmutí nových členů, vést seznam členů sdružení a informovat valnou hromadu o nově přijatých členech (v době od konání poslední valné hromady);
15.3.7 zřizovat odborné poradní orgány prezídia;
15.3.8 pověřit na základě zvláštní plné moci zmocněnce k jednání s 3. osobami, zejména pro jednání s vládními i nevládními organizacemi v rámci předmětu činnosti Sdružení; ke spolupráci s poradními orgány státní správy i samosprávy, vedoucími pracovníky státní správy, samosprávy či složkami státu, které se zabývají oblastmi působnosti a předmětu činnosti Sdružení; k plnění dalších úkolů uložených zmocněnci prezídiem Sdružení;
15.3.9 schvalovat založení ziskových nebo neziskových subjektů;
15.3.10 jmenovat a odvolávat sekretáře Sdružení a stanovovat jeho odměňování;
15.3.11 navrhovat a projednávat organizační předpisy Sdružení;
15.3.12 ustanovovat stálé či dočasné pracovní skupiny, delegovat a odvolávat jejich členy,
15.3.13 zřizovat a prostřednictvím sekretáře řídit sekretariát Sdružení,
15.3.14 zastupovat Sdružení při jednání s vládními i nevládními organizacemi, k těmto jednáním Prezídium deleguje své zástupce,
15.3.15 vyžádat konkrétní kontrolní činnosti od kontrolní a revizní komise Sdružení,
15.3.16 pro zajištění progresivního plnění konkrétních úkolů Sdružení a pro realizaci projektů iniciovat vznik realizačních jednotek, tj. příslušné instituce, fondy, nadace, obchodní společnosti apod. Agendu potřebnou s jejich ustavením zajišťuje sekretariát Sdružení a schvaluje ji prezídium.
15.3.17 zabezpečovat hospodaření dle schváleného rozpočtu a schvalovat úpravy rozpočtu do maximální výše 600.000,- Kč daného rozpočtu.
15.3.18 další otázky, které do působnosti prezidia svěřují na jiných místech tyto stanovy.
16 Složení a funkční období prezídia
16.1 Prezídium Sdružení má minimálně 5 členů.
16.2 V čele prezídia stojí prezident Sdružení a jako jeho zástupce 1. viceprezident Sdružení, kteří jsou současně statutárními zástupci Sdružení. Dalšími členy prezídia jsou 4 viceprezidenti (včetně 1. viceprezidenta), kteří jsou volení valnou hromadou dle územního členění Sdružení a další členové prezídia, kteří jsou volení valnou hromadou.
16.3 Funkční období členů prezídia vyjma prezidenta a 1. viceprezidenta, u kterých je funkční období upraveno samostatně, je 4 roky, neskončí však dříve, než je zvoleno nové prezídium. Opětovná volba člena prezídia je možná.
16.4 Člen prezídia nesmí být zároveň členem kontrolní a revizní komise ani nesmí být sekretářem Sdružení.
16.5 Člen prezidia se může vzdát své funkce písemným prohlášením doručeným prezídiu Sdružení; výkon jeho funkce končí dnem, kdy bylo jeho odstoupení projednáno nebo mělo být projednáno prezídiem Sdružení. Prezídium Sdružení je povinno projednat vzdání se funkce člena na nejbližším příštím zasedání poté, co se o jeho odstoupení dozvědělo.
16.6 Pokud počet zvolených členů prezídia klesne pod polovinu, je prezídium Sdružení povinno svolat do 30 dnů od vzniku této právní skutečnosti volební valnou hromadu.
17 Zasedání prezídia
17.1 Prezídium zasedá podle potřeb Sdružení, nejméně však jednou za kalendářní čtvrtletí.
17.2 Prezident (v případě jeho nečinnosti 1. viceprezident nebo kterýkoliv z viceprezidentů) je povinen svolat zasedání prezídia vždy, pokud o to požádá některý člen prezídia nebo kontrolní a revizní komise.
17.3 Zasedání prezídia se mohou zúčastnit členové kontrolní a revizní komise a sekretář Sdružení. Dále se mohou zúčastnit přizvaní hosté, zejména vedoucí zaměstnanci Sdružení, odborní specialisté a další osoby, na kterých se shodnou všichni přítomní členové prezídia.
17.4 Osoby, které se účastní zasedání prezídia, se mohou zúčastnit i prostřednictvím vzdáleného přístupu, např. videokonference.
17.5 Zasedání prezídia řídí prezident, 1. viceprezident nebo jeden z viceprezidentů. O průběhu zasedání prezídia a jeho rozhodnutích se pořizují písemné zápisy, které podepisuje prezident, 1. viceprezident nebo ten z viceprezidentů, který zasedání řídil, a zapisovatel. Každý člen prezídia má právo, aby na jeho žádost bylo v zápise uvedeno jeho stanovisko.
17.6 Prezídium je usnášeníschopné, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů; za přítomného člena se považuje i člen připojený v době konání zasedání prezídia dálkovým přístupem viz odst. 17. 4. Prezídium rozhoduje většinou hlasů přítomných členů, přičemž každý člen má jeden hlas. Při rovnosti hlasů má rozhodující hlas prezident.
18 Povinnosti členů prezídia
18.1 Členové prezídia jsou povinni vykonávat svou působnost s náležitou odbornou péčí a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení třetím osobám by mohlo způsobit Sdružení škodu.
19 Rozhodování prezídia per rollam
19.1 Prezídium může mimo své řádné zasedání v bezodkladných věcech rozhodovat rovněž prostřednictvím elektronické pošty („per rollam“).
19.2 Zahájit rozhodování prezídia per rollam je oprávněn prezident, 1. viceprezident nebo některý z viceprezidentů, a to tak, že informuje všechny členy prezídia formou elektronického dopisu o vyhlášení hlasování tímto způsobem. Vyzve je přitom, aby v dané věci vyjádřili svůj souhlas či nesouhlas. V dopise musí být uvedena lhůta pro vyjádření, ne kratší než 2 pracovní dny.
19.3 Osoba, která zahájila rozhodování per rollam, sečte hlasy po uplynutí stanovené lhůty pro vyjádření. Hlas člena prezídia, který se v hlasování per rollam nevyjádřil, je chápán tak, že se zdržel hlasování.
19.4 Pro rozhodování prezídia per rollam platí stejná pravidla jako pro rozhodování prezídia při zasedání. Na nejbližším příštím zasedání prezídia musí být toto rozhodnutí zapsáno do zápisu.
20 Odměna členů prezídia
20.1 Členům prezídia nenáleží za výkon jejich funkce finanční odměna.
V. Prezident a 1. viceprezident
21 Postavení a působnost prezidenta a 1. viceprezidenta
21.1 Prezident a 1. viceprezident je statutárním orgánem Sdružení.
21.2 Prezident a 1. viceprezident je vždy členem prezídia.
21.3 Prezident a 1. viceprezident je volen a odvoláván valnou hromadou Sdružení.
21.4 Funkčním obdobím prezidenta a 1. viceprezidenta je 4 roky. Opětovná volba prezidenta a 1. viceprezidenta je možná.
21.5 Prezident zpravidla řídí zasedání valné hromady a prezídia. V případě jeho nepřítomnosti na valné hromadě nebo jednání prezídia ho zastupuje 1. viceprezident.
21.6 Za Sdružení jedná navenek ve věcech Sdružení prezident i 1. viceprezident samostatně.
21.7 Prezident i 1. viceprezident se může vzdát své funkce písemným prohlášením doručeným prezídiu Sdružení; výkon jeho funkce končí dnem, kdy bylo jeho odstoupení projednáno nebo mělo být projednáno prezídiem Sdružení. V případě ukončením funkce prezidenta nebo 1. viceprezidenta z důvodu jeho vzdání se či z důvodu jiného zániku jeho funkce, je prezídium Sdružení povinno svolat do 30 dnů od vzniku této právní skutečnosti volební valnou hromadu.
21.8 Prezidentovi a 1. viceprezidentovi za výkon jeho funkce nenáleží finanční odměna.
VI. kontrolní a revizní komise
22. Postavení a působnost kontrolní a revizní komise
22.1 Kontrolní a revizní komise (dále jako „KRK“) je kontrolním orgánem Sdružení, který dohlíží na výkon působnosti prezídia a uskutečňování činnosti Sdružení. Členové KRK jsou za výkon svých funkcí odpovědni valné hromadě.
22.2 Členové KRK jsou oprávněni:
22.2.1 nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti Sdružení;
22.2.2 kontrolovat, zda účetní zápisy jsou vedeny v souladu se skutečností;
22.2.3 kontrolovat, zda se činnost Sdružení uskutečňuje v souladu s právními předpisy, stanovami a pokyny valné hromady;
22.2.4 přezkoumávat roční rozbor hospodaření Sdružení, jeho roční vyúčtování a výroční zprávu;
22.2.5 účastnit se valné hromady a seznamovat valnou hromadu s výsledky své kontrolní činnosti;
22.3 KRK má povinnost přezkoumat činnost orgánů Sdružení či jiných záležitostí týkajících se Sdružení na základě žádosti prezídia Sdružení v záležitostech, které uvede ve své žádosti.
22.4 KRK má oprávnění navrhnout prezídiu svolat valnou hromadu, jestliže to vyžadují zájmy Sdružení.
22.5 KRK předkládá průběžně zprávy o provedených kontrolách prezídiu Sdružení písemně.
22.6 KRK pracuje dle vlastního plánu práce, zpravidla jednoletého, který schvaluje valná hromada.
22.7 KRK předkládá valné hromadě výroční zprávu o své činnosti.
23. Složení a funkční období KRK
23.1 KRK má 3 členy.
23.2 Členy KRK volí valná hromada. Členové KRK volí ze svého středu předsedu.
23.3 Funkční období KRK jsou 4 roky, neskončí však dříve, než je zvolena nová KRK. Opětovná volba členů KRK je možná.
23.4 Člen KRK se může vzdát své funkce písemným prohlášením doručeným KRK. Výkon jeho funkce končí dnem, kdy bylo jeho odstoupení projednáno, nebo mělo být projednáno KRK. KRK je povinna projednat vzdání se funkce člena KRK na nejbližším zasedání poté, co se o jeho odstoupení dozvěděla.
23.5 Pokud počet zvolených členů KRK klesne pod polovinu, je prezídium Sdružení povinno svolat do 30 dnů od vzniku této právní skutečnosti volební valnou hromadu.
23.6 Člen KRK nesmí být zároveň prezidentem, 1. viceprezidentem, členem prezídia Sdružení nebo sekretářem Sdružení.
24. Zasedání KRK
24.1 Zasedání KRK se koná podle potřeb Sdružení, nejméně však 2x ročně. Její předseda je povinen svolat zasedání KRK vždy, pokud o to požádá člen KRK nebo prezídium Sdružení.
24.2 Členové KRK se mohou zúčastnit zasedání KRK i prostřednictvím vzdáleného přístupu, např. videokonference.
24.3 Zasedání KRK řídí její předseda, o průběhu zasedání se sepisuje zápis, který podepisuje zapisovatel a předseda KRK.
24.4 KRK je usnášeníschopná, je-li na jejím zasedání přítomna nadpoloviční většina členů. Za přítomného člena se považuje i člen připojený v době konání zasedání KRK videokonferenčně.
24.5 K přijetí usnesení ve všech záležitostech projednávaných KRK je zapotřebí, aby pro ně hlasovala nadpoloviční většina přítomných členů KRK, přičemž každý člen má jeden hlas. Při rovnosti hlasů má rozhodující hlas předseda KRK.
25. Rozhodování KRK per rollam
25.1 KRK může mimo své řádné zasedání v bezodkladných věcech rozhodovat rovněž prostřednictvím elektronické pošty („per rollam“).
25.2 Předseda KRK informuje všechny členy KRK formou elektronického dopisu o vyhlášení hlasování tímto způsobem. Vyzve je přitom, aby v dané věci vyjádřili svůj souhlas či nesouhlas. V dopise musí být uvedena lhůta pro vyjádření, ne kratší než 2 pracovní dny.
25.3 Předseda KRK sečte hlasy po uplynutí stanovené lhůty pro vyjádření. Hlas člena KRK, který se v hlasování per rollam nevyjádřil, je chápán tak, že se zdržel hlasování.
25.4 Rozhodnutí KRK per rollam je platné, jestliže s ním souhlasila nadpoloviční většina všech členů KRK. Na nejbližším příštím zasedání KRK musí být toto rozhodnutí zapsáno do zápisu.
26. Odměna členů KRK
26.1 Členům KRK nenáleží za výkon jejich funkce finanční odměna.
VII. Sekretář
27. Postavení a působnost sekretáře
27.1 Sekretář Sdružení je orgánem Sdružení, který řídí běžnou a organizační činnost Sdružení. Sekretář zejména:
27.1.1 zajišťuje naplnění rozhodnutí prezídia Sdružení a valné hromady Sdružení;
27.1.2 zajišťuje provozní záležitosti Sdružení;
27.1.3 řídí a odpovídá za chod sekretariátu Sdružení;
27.1.4 kontroluje úhradu ročních členských příspěvků a o uvedeném informuje prezídium Sdružení;
27.1.5 rozhoduje o zaměstnaneckých otázkách Sdružení a zastupuje sdružení v pracovněprávních vztazích;
27.1.6 zúčastňuje se jednání v rámci přeshraniční spolupráce, zúčastňuje se jednání společného prezídia sdružení Euregio Egrensis, porady sekretářů společného sdružení Euregio Egrensis,
27.1.7 řídí sekretariát Sdružení a po dobu výkonu funkce administrátora a správce fondů EU Euregiem Egrensis zastává funkci ředitele administrace fondů malých projektů.
27.2 Po dobu výkonu své funkce sekretář zastupuje Sdružení navenek ve všech záležitostech, které mu byly při výkonu funkce svěřeny, kdy mu k tomu byla udělena písemná plná moc.
27.3 Sekretář je odpovědný za výkon své funkce prezídiu Sdružení.
27.4 Funkční období sekretáře stanovuje prezídium Sdružení. Sekretář může být jmenován na dobu určitou i neurčitou a jeho funkční období může být i opakovaně prodlužováno.
27.5 Sekretář nemůže být zároveň prezidentem, 1. viceprezidentem, členem prezídia nebo členem KRK.
27.6 Sekretáři náleží za výkon jeho funkce finanční odměna, a to na základě pracovněprávního poměru nebo na základě příkazní smlouvy.
IX. Úprava majetkových poměrů a hospodaření Sdružení
28. Účetnictví sdružení
28.1 Sdružení vede účetnictví v rozsahu a způsobem stanoveným zákonem.
28.2 Účetním obdobím je kalendářní rok.
29. Rozpočet Sdružení
29.1 Sdružení hospodaří podle schváleného rozpočtu.
29.2 Závěrečný účet spolu se zprávou o výsledcích přezkoumání hospodaření Sdružení za uplynulý kalendářní rok projedná valná hromada Sdružení do 30. června následujícího kalendářního roku.
29.3 Sekretář je povinen v každém roce objednat přezkoumání hospodaření Sdružení auditorem.
29.4 Návrh rozpočtu a vyúčtování hospodaření za uplynulý kalendářní rok musí být zveřejněny po dobu 15-ti dnů v členských obcích, aby se k nim mohli občané vyjádřit. Za zveřejnění odpovídají statutární orgány členských obcí.
30. Zdroje příjmů
30.1 Prostředky na svou činnost získává Sdružení zejména z členských ročních příspěvků, z darů fyzických a právnických osob, ze státních příspěvků a dotací, z nadačních grantů, z příjmů ze své činnosti a z výnosů svého majetku.
30.2 Veškeré získané prostředky musí být využívány v souladu s cíli Sdružení, sloužit k financování činnosti Sdružení a k vytváření potřebných podmínek pro realizaci této činnosti.
X. Zrušení a zánik sdružení
31. Zrušení Sdružení
31.1 Sdružení se zrušuje:
31.1.1 dnem uvedeným v rozhodnutí valné hromady o zrušení Sdružení, jinak dnem, kdy rozhodnutí bylo přijato nebo
31.1.2 dnem uvedeným v rozhodnutí soudu o zrušení Sdružení, jinak dnem, kdy toto rozhodnutí nabude právní moci.
31.2 Rozhoduje-li o zrušení Sdružení valná hromada, toto rozhodnutí vyžaduje 2/3 většinu všech hlasů členů Sdružení.
32. Zánik Sdružení
32.1 Sdružení zaniká ke dni výmazu ze spolkového rejstříku. Zániku Sdružení předchází zrušení Sdružení s likvidací jmění.
33. Likvidace Sdružení
33.1 O vstupu Sdružení do likvidace rozhoduje valná hromada nebo soud. Likvidátora jmenuje valná hromada na návrh prezídia Sdružení.
33.2 Nepřejde-li majetek Sdružení na právního nástupce, provede se jeho likvidace.
33.3 Likvidační zůstatek se rozdělí poměrně dle počtu hlasů na valné hromadě jednotlivých členů Sdružení ke dni vstupu do likvidace.
XI. Závěrečná ustanovení
34. Rozhodné právo
34.1 Právní vztahy, organizace a činnost Sdružení se ve smyslu ustanovení § 3051 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, se řídí zákonem č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění účinném do 1. 1. 2014.
35. Komunikace
35.1 Každý z členů Sdružení je povinen oznámit Sdružení nejméně jednu a nejvýše tři kontaktní osoby zodpovědné za komunikaci Sdružení se členem, a to společně s jejich kontaktními údaji, zejména funkčními adresami elektronické pošty.
35.2 Písemnosti určené členům Sdružení se zasílají primárně elektronicky do datové schránky nebo na email člena uvedený v seznamu členů Sdružení, popřípadě na poštovní adresu oznámenou členem Sdružení, jinak na adresu sídla člena Sdružení uvedenou v seznamu členů sdružení.
35.3 Členové Sdružení jsou povinni oznamovat prezídiu Sdružení veškeré změny skutečností zapisovaných do seznamu členů Sdružení a dále všech kontaktních údajů včetně adres elektronické pošty, které mají být používány ke komunikaci Sdružení s členem sdružení.
36. Změny stanov
36.1 Změny stanov musí být schváleny valnou hromadou sdružení na návrh prezídia Sdružení. O změně stanov rozhoduje valná hromada sdružení postupem dle odst. 11.3 stanov Sdružení.
36.2 Prezídium je povinno založit nové znění stanov do sbírky listin vedené příslušným rejstříkovým soudem.
37. Účinnost stanov
37.1 Tyto stanovy byly schváleny dne 26. 4. 2024 na valné hromadě a plně nahrazují stanovy ze dne 10. 11. 2023.
V Chebu dne 26. 4. 2024
Ing. Michal Pospíšil
Prezident
Regionálního sdružení obcí a měst Euregio Egrensis