Studijní cesty

2021 - Studijní cesta do Bavorska

Studijní cesta do Bavorska pro členy Euregia Egrensis se uskutečnila 20. října 2021. Dvanáct účastníků cesty navštívilo radnici v Hofu, kde diskutovali o úkolech, odpovědnostech a možnostech Města Hof. Celou skupinu přivítala paní vrchní starostka Eva Döhla, o činnostech radnice potom informoval tajemník p. Siegfried Leupold na základě prezentace, která byla pro účastníky připravena v českém jazyce.

Dále se všichni seznámili s činností Volkshochschule (Lidové vysoké školy) v Hofu, která sídlí naproti radnici. Takováto zařízení v České republice nejsou a jejich činnost byla určitě pro všechny zajímavou inspirací.

V odpoledních hodinách zavítali starostky a starostové do obce Mödlareuth, která je nazývána Little Berlín. Před rokem 1989 středem této malé obce vedla zeď oddělující tehdejší SRN a NDR. Část obyvatel obce zůstala v Durynsku a část v Bavorsku. V Mödlareuthu bylo zřízeno Německo-německé muzeum, které dokumentuje, jak byla tehdejší hranice ze strany NDR střežena. Je zde stále strážní věž, část původní zdi a další ukázky střežení tehdejší hranice.

Více na Deutsch-Deutsches Museum Mödlareuth – Museum zur Geschichte der deutschen Teilung (moedlareuth.de)

Po celou dobu byla česká delegace doprovázena pí Magdalenou Becher a Alexanderem Dietzem z Euregia Egrensis Bavorsko.

Cesta se uskutečnila v rámci projektu Nové impulsy pro přeshraniční síťování v území Euregia Egrensis, který je spolufinancován Evropskou unií.

Logo Evropská unie a Ziel ETZ

2019 - Studijní cesta do Regensburgu na 70. Sudetoněmecké dny

Euregio Egrensis bylo počátkem června zastoupeno v informačním stánku na 70. Sudetoněmeckých dnech, které se konaly poprvé v Řezně (Regensburg). Účast v Donau-Arena v Řezně probíhala v režii českého pracovního sdružení Euregia Egrensis, které přicestovalo s delegací českých starostů a zástupců z oblasti komunální sféry, a dále za personální podpory bavorského pracovního sdružení Euregia Egrensis. Stánek Euregia přilákal po oba dva dny mnoho návštěvníků, kteří se informovali o práci Euregia Egrensis. Zájem vzbudila zejména dvojjazyčná brožura „Živé sousedství“ o česko-bavorských komunálních partnerstvích v Euregiu Egrensis. Spolupracovníci Euregia Egrensis se mohli těšit také z významné návštěvy svého stánku. Zastavili se zde náměstek ministerského předsedy a ministra hospodářství Hubert Aiwanger, bavorská ministryně sociálních věcí Kerstin Schreyer, aby se informovali o práci Euregia, a dále také poslanec zemského sněmu Tobias Gotthard a krajský radní a starosta Toni Dutz.  

2018 – studijní cesta „Přírodně historicky Franským Švýcarskem“ , 23. a 24. května 2018

Studijní cesta, která měla svůj příběh a u které se 37 účastníků rozhodně nenudilo, proběhla ve Franském Švýcarsku. Zástupci Euregia Egrensis se „seznámili“ s Mušketýry (Tüchersfeld), poslechli si krásný varhanní koncert v bazilice v Gössweinstein, prohlédli přírodní krásy a nadýchali energii ze stromů (park Wonsees). Nesměla chybět také výměna zkušenosti v rámci nezanedbatelné reality všedních dnů samosprávy (diskuze se zástupci měst Bayreuth, Bad Berneck a Thurnau).

Logo Evropská unie a Ziel ETZ

 

2017 – studijní cesta do Berlína, 17. – 19. května 2017

Euregio Egrensis ve dnech 17. až 19. května 2017 uspořádalo pro své členy již tradiční Studijní cestu, tentokrát do destinace Berlín.

Hlavním cílem cesty bylo diskutovat palčivé otázky týkající se přeshraniční spolupráce, jazykové bariéry, dopravní infrastruktury, elektrifikace, migrace.

Celkem 40 představitelů samosprávy z české strany Euregia Egrensis mělo možnost se setkat s velvyslancem ČR v Berlíně, zástupcem německého ministerstva zahraničních věcí a 6 členy parlamentní skupiny pro česko-německé vztahy.

Logo Evropská unie a Ziel ETZ

 

2016 - Studijní cesta do Bavorska - 08. - 09. 06.

Účasníci navštívili Granitzentrum v Hauzenbergu, Haus am Strom v Untergriesbachu, zemskou výstavu piva v Aldersbachu, absolvovali prohlídku města Passau a setkali se s odborníkem na turistický markteting z města Vilshofen a koordinátorem Werbegemeinschaft Bayerisches Donautal/Klosterwinkel.

Logo EU a Ziel ETZ

2015 - Studijní cesta do Bavorska - 27. - 28. 05

Účastníci navštívili klášter Speinshart, muzeum vzduchu Amberg, absolvovali prohlídku města Regensburg a proběhla prezentace na téma cestovní ruch a marketing v Regensburgu.

"Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj" - "Investice do vaší budoucnosti"

2013 - Studijní cesta do Bavorska - 22. - 23. 05.

Akce se zúčastnilo celkem 33 osob z celé členské základny Euregia Egrensis. Účastníci navštívili Zemský úřad v Neustadt a.d. Waldnaab, radnici v Parkstein, koncentrační tábor Flossenbürg, GEO Zentrum u nejhlubšího vrtu světa, Windischeschenbach - informace o pivě Zoiglbier, nejhezčí čedičový kužel Evropy v Parkstein a historické skalní sklepy ve Schwandorfu.

"Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj" - "Investice do vaší budoucnosti"

 

2012 - Návštěva Zemského úřadu v Kronachu a turistických cílů - 02. - 03. května

Cesty se zúčastnilo 27 osob. Účastníci navštívili Zemský úřad okresu Kronach a seznámili se s jeho úkoly, kompetencemi a aktuálními projekty. Dále byly navštíveny další turistické cíle - superlativy, které byly otištěny v brožuře 100 turistických superlativů (Muzeum cínových figurek Kulmbach, pevnost Rosenberg, Muzeum skleněných flakonů Kleintettau, škola paličkování Nordhalben).

"Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj" - "Investice do vaší budoucnosti"

 

2011 - Návštěva radnice v Rehau a prohlídka turistických superlativů v Oberfranken

Akce se uskutečnila ve dnech 11. - 12. 05. na území Bavorska v Oberfranken.

Cílem tohoto projektu bylo lépe přiblížit členské základně Euregia Egrensis zajímavosti v bavorské části euroregionu a získat informace o samosprávě v Bavorsku.

Zúčastnilo se celkem 31 účastníků - starostky / starostové, zastupitelé a zaměstnanci městských / obecních úřadů.

"Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj" - "Investice do vaší budoucnosti"

2010 - Studijní cesta do vybraných bavorských úřadů - 21. - 22. 04.

"Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj" - "Investice do vaší budoucnosti"