Nový společný prezident

Předání funkce: Dosavadní prezident Euregia a starosta Chodova Patrik Pizinger (na snímku vpravo) blahopřeje novému zástupci trojstranného přeshraničního sdružení Rolandu Grillmeierovi, zemskému radovi okresu Tirschenreuth.

Roland Grillmeier, zemský rada okresu Tirschenreuth, se stal na příští dva roky novým společným prezidentem EUREGIA EGRENSIS. Na online setkání zástupců všech tří pracovních sdružení EUREGIA převzal funkci na návrh zemského rady Petera Bereka, prezidenta bavorského pracovního sdružení EUREGIA EGRENSIS, od českého komunálního politika Patrika Pizingera, který EUREGIO EGRENSIS zastupoval od roku 2018. Patrik Pizinger přijel až do Tirschenreuthu speciálně proto, aby předal předsednictví svému nástupci Rolandu Grillmeierovi.

Společný prezident Euregia je politickým zástupcem tří pracovních sdružení – Bavorska, Čech a Saska/Durynska. Předsednictví ve Společném prezidiu se obvykle mění každé dva roky a nyní opět připadlo bavorské straně.

Roland Grillmeier byl od roku 2002 starostou města Mitterteich a od roku 2020 je zemským radou okresu Tirschenreuth. Okres Tirschenreuth udržuje tradičně úzké vztahy se sousední Českou republikou. Grillmeier říká, že ho inspirovaly oslavy vstupu České republiky do EU 1. května 2004 na chebské radnici, které pro něj byly jakýmsi osobním klíčovým zážitkem.

Grillmeier, který je od konce roku 2020 také 1. viceprezidentem bavorského pracovního sdružení EUREGIA EGRENSIS, se tak zařadil po bok bývalých hornofalckých zemských radů Wolfganga Lipperta, Karla Haberkorna (Tirschenreuth) a Simona Wittmanna (Neustadt an der Waldnaab), kteří rovněž vedli trojstranné sdružení EUREGIO EGRENSIS po jedno funkční období. Inaugurační projev nového Společného prezidenta Euregia, pana Grillmeiera, se nesl v optimistickém duchu a uvedl v něm, že jeho hlavním zájmem během funkčního období do roku 2023 bude další zintenzivnění spolupráce mezi Německem a Českou republikou na regionální úrovni a také přeshraniční překonávání následků koronavirové pandemie. Pro dosažení tohoto cíle je podle něj důležité vyslat silné politické signály do Berlína, Mnichova, Drážďan a zejména Bruselu, aby se na EUREGIO EGRENSIS více upozorňovalo a pro příhraniční region mohly být získávány další finanční prostředky.

Další aktuality a novinky